Nyári Akadémia 2004 – Történelem szakcsoport

A Nyári akadémia különös jelentőséggel bír a vajdasági magyar pedagógusok számára. Nemcsak kiváló lehetőség a továbbképzésre, szakmai tudásuk bővítésére, de alkalmat nyújt az ismerkedésre, tapasztalatcserére, a különböző pedagógiai elvek és módszerek megismerésére.

Mint pályája kezdetén lévő, azaz csak néhány éve dolgozó történelemtanárnak, nekem egyedi és valóban meghatározó élményt jelentett a történelem szakcsoport munkájában való részvétel, és ennek több oka van. Elsődlegesen az előadások témái aktualitásuknál és különlegességüknél fogva nyerték el magam és kollégáim érdeklődését, másfelől viszont a Magyarországról érkező előadók révén betekintést nyerhettünk az ottani történelemoktatás (közép- és felsőfokú) módszereibe és sajátosságaiba. Szakcsoportunk vezetője Halász Tibor bajmoki történelemtanár volt, aki a tavalyihoz hasonlóan az idén is jó szervezőkészségről tett tanúbizonyságot.

A délelőtti előadások, amelyek időnként interaktív, csoportos jellegű tevékenységgé alakultak, az ismeretek bővítését, információ-szerzést szolgáltak és persze legtöbb esetben véleménycserére is lehetőség nyílt, vagyis az adott témával  kapcsolatban bárki felszólalhatott, illetve kérdést tehetett fel.

Az első napon Mészáros Zoltán mutatta be az idén tavasszal megjelent oktató CD-t, ami történelemtanárok számára készült és elsődleges célja az alsó és középfokú történelemoktatás megkönnyítése életrajzokkal, térképekkel, kronológiákkal, személynévtárral stb. Nemcsak a tanárok, de a tanulók által is jól hasznosítható, objektíven (ideológiamentesen) és átláthatóan megszerkesztett CD-ről van szó, amelynek használatáról maga a CD készítője és egyik összeállítója, Mászáros Zoltán tartott egy rövid bemutatót. A további napokon a délelőtti program keretében Pécsről, illetve Budapestről érkező középiskolai és egyetemi tanárok tartottak kiváló előadásokat, melyeken nemcsak szakmai felkészültségükkel, de nagyszerű előadói képességükkel is elnyerték a hallgatóság tetszését.

Dr. Nagy Mariann a pécsi egyetem előadójaként a Kárpát-medence népeiről és a szerbek és magyarok Baranyában való együttéléséről tartott egy-egy előadást diafilmekkel és térképekkel színesítve.

Jakab György Budapestről érkező középiskolai tanár aktuális témákat hozott, amit csoportos munka keretében dolgoztunk fel. Egyik előadásán, melynek címe ”Ki jöhet el a magyarok világtalálkozójára?”, az egy nemzethez való tartozás mércéit, szempontjait vizsgálta, illetve vizsgáltatta a résztvevőkkel, és itt teret nyitott a hallgatóság véleményének kifejtésére. Másik előadásában, amely módszertani kérdéseket vetett fel, a magyarországi történelemoktatás 19. századi hagyományaival foglalkozott.

Dr. Majdán János pécsi egyetemi tanár már jól ismert színfolt a nyári Akadémia történelem szakcsoportjában, több éve tart rendkívül érdekes és magával ragadó előadásokat különböző témakörökben. Idén a dzsentri és a nemzetiségiek kérdését taglalta a dualizmus időszakában, míg második előadásában a borkultúra fejlődését követte végig a Kárpátmedencében egészen a XX. Századig. Mindkét előadás különös érdeklődésre tett szert, és más szakterületen dolgozó pedagógusok is nagy figyelemmel hallgatták.

Az utolsó napon Dr. Hornyák Árpád tanársegéd, aki szintén a pécsi egyetemről érkezett, két XX. Századi politikatörténettel foglalkozó, aktualitását máig megőrző témát boncolgatott: a két világháború közötti jugoszláv-magyar kapcsolatokat és a magyar revizionizmus alakulását a második világháborúig.

A délutáni programok az összes szakcsoportra kiterjedő, részben ismerkedést és társalgást, tapasztalatcserét szolgáló, részben oktatói jellegű programok voltak, míg az esti rendezvények kifejezetten a szórakozás jegyében teltek. Ezt a szervezők az első napon társasest, majd a későbbiekben a Népkörben megrendezett sörest, a Városi Könyvtárban bemutatásra kerülő kamara-előadás és a Palicson szervezett bográcsos est keretében valósították meg.

Összegezve a történelem szakcsoport munkáját elmondhatjuk, hogy ismét egy több szempontból hasznos, tanulságos és eredményes programnak voltunk részesei, amely egyedi élményt és kikapcsolódást jelentett minden történelemmel  foglalkozó, illetve a történelem iránt érdeklődő pedagógus számára. Remélem ez a hagyomány a továbbiakban is folytatódik.

Ürge Lívia
történelemtanár

Microsoft Word - beszamolo kepek stb.doc