Nyári Akadémia 2004 – Pszichológia szakcsoport

Pető István, a Fejlődési Tanácsadó gyakorló pszichológusa már több ízben tartott előadást pedagógus-továbbképzésen. Az idén kooperatív tanulásszervezési eljárásokkal foglalkozott.

A gyakorló pedagógusok számára fontos megismerni olyan eljárásokat, amelyekkel újszerűen, alternatív módon szervezhetik meg a mindennapi pedagógiai gyakorlatukat. Esetünkben egy angolszász eljárásról van szó, melynek célja, hogy egy kis hangsúlyeltolódást eredményezzen az eddigi, hagyományosnak nevezett oktatásban. Az oktatás olyan jellegű megszervezéséről van szó, amikor sokkal nagyobb hangsúlyt és szerepet kap a tanuló. Az óvodától kezdve a középiskoláig. A tanár itt inkább szervező szerepet játszik, a diák pedig aktív részvételre van „kötelezve”. Így ugyanis a diák fokozottabban van foglalkoztatva. A módszer egyébként azért jó, mert általa nemcsak az ismereti anyagok sajátíthatóak el, hanem fejlődik általa az együttműködés, szolidaritás készsége is. A tapasztalatok azt mutatják, hogy az ilyen oktatásszervezésben tanuló gyerekek, fiatalok szociális tulajdonságai fejlettebbek.

Ebben a műhelymunkában vett részt Bálint Eleonóra magyarkanizsai pedagógus is, aki kiemelte:
– Az itt elsajátított új tudással sokkal korszerűbbé tehetjük az oktatást, és a gyerekeket is jobban aktivizálhatjuk az órán. Csoportokat alakítva dolgozunk, úgy, mint maguk a gyerekek. Nagyon érdekesnek, hatásosnak találom a módszert, és fontosnak azt, hogy aktív résztvevőként könnyebben elsajátíthatjuk az ismereteket, amit majd alkalmazni fogunk saját munkánkban.

Dávid Tímea friss diplomásként, a szabadkai Széchenyi István iskola napközis tanítójaként volt jelen a továbbképzésen.
– Kezdőként teljesen nyitott vagyok minden új dologra, törekszem összegyűjteni a hasznos ismereteket, mert a tanórákon kívül a napköziben is hasznosíthatóak ezek a módszerek. Ami miatt különösen jónak találom a kooperatív tanulás módszerét, az az, hogy itt mindenki szót kap: a szégyenlős és az örökké jelentkező kisdiák is. Hiszen a lényeg az, hogy mindenkinek meglegyen a helye, szerepe a csoportban, ezzel biztosítva sikerélményt számukra. Mindemellett, mintegy mellékesen, a diák rájön arra is, hogyan tud eredményesen tanulni.

Dávid Tímea
Osztálytanító

Microsoft Word - beszamolo kepek stb.doc