Nyári Akadémia 2002 – természettudomány szakcsoport

Beszámoló a természettudományi szakcsoport munkájáról

   

A Nyári Akadémia természettudományi szakcsoportjának munkájában közel 50 fizika-, kémia- és biológia szakos tanár kapcsolódott be. A résztvevők a Vajdaság területéről és Erdélyből érkeztek.
Az öt napig tartó továbbképzés programja igen színvonalas és sokrétű volt. Az első napon az Apáczai kiadó jóvoltából megcsodálhattuk a legújabb tankönyveket és gyakorlófüzeteket, amelyek a hetedik, nyolcadik és kilencedik osztályos tanulók számára készültek.
Mgr. Hovány Lajos ”Vizeink nyomában” című előadása nagymértékben hozzájárult Észak-Kelet Bácska vízrendszerének megismerésének, felölelve annak múltját, jelenét és jövőjét.
Dr. Gazda István a természet-tudományok magyarországi történetéből adott ízelítőt. Beszélt a könyvnyomtatás nagy mestereiről, néhány kémiai elem felfedezőjéről, a kőolajkutatás módszereiről és a legújabb üzemanyagról.
Előadása rendkívül érdekes volt, hiszen rámutatott a fejlődés alapfeltételére és a mozgatóerő fontosságára.
A naptevékenységekről dr. Vincze István a belgrádi Csillagvizsgáló Intézet szakmunkatársa számolt be, elemezve a Nap mozgását, annak szféráit, a napfoltok megjelenését és a koronakitöréseket. Előadását a kivetítő általi képek tették színesebbé. 

Szabó Ágota a szegedi Gyakorló Gimnázium kémiatanárnője a kémiatanítás örömeit és gondjait taglalta.
A legnagyobb érdeklődés a játékos és meghökkentő fizikai kísérletek iránt nyilvánult meg, amelyet Sebestyén Zoltán pécsi fizikatanár mutatott be. Lélekzetelállítóan figyeltük a soha nem látott kísérleti eszközök sokaságát és azok működését. Az előadótermet hőlégballon díszítette, amelynek lebegését hajókürt hangja kísérte. Megcsodálhattuk a légpárnás járművek mozgását és különböző módon elkészített mágnesek kölcsönhatását. Az előadásról mindenki valamilyen ötletet vihetett haza tarsolyában, amellyel színesebbé teheti saját óráit.
A továbbképzés utolsó napján dr. Berkes József pécsi egyetemi tanár ismertette a magyarországi Öveges József fizikaverseny múltját, céljait és tartalmát. Felhívta a jelenlévők figyelmét a tehetséggondozás fontosságára, valamint a differenciált foglalkozások előnyeire.
A Nyári Akadémia résztvevői az ismeretszerzés mellett véleményszerét is folytattak, amely elősegíti az új tanév feladatainak sikeresebb megvalósítását.

 

Összeállította:

Amstadt Aranka
Csoportvezető