Nyári Akadémia 2002 – óvónők szakcsoport

Beszámoló a 2002-es Nyári  Akadémia óvónők szakcsoportjának munkájáról

 

Augusztus első hetében ismét sor került a pedagógusok Nyári Akadémiájára. Az első években az óvónők nem voltak bevonva az Akadémia munkájába de, most már az óvónőknek is egésznapos programok vannak szervezve. Sajnos kevés óvónő vett részt az idei munkában. Felfoghatatlan, hogy mi teszi kolléganőimet ennyire érdektelenné, amikor már oly sokat hallottunk a Nyári Akadémiáról. Az ott elhangzottakat fel tudnánk használni munkánkban és javítanánk annak minőségén.
Az összejövetel az idén is a megnyitó ünnepséggel kezdődött a Városháza Dísztermében, ahol nagyon színvonalas műsor került bemutatásra. Ezek után a program a Gimnáziumban folytatódott a következő témákkal:
”A gyermeki személyiség megismerése, fejlesztése a fejlődés törvényszerűségei és óvónői személyiség összetevői”. Előadó dr. Kolmósi Ákos volt Pécsről. Ezen kívül volt még önismereti foglalkozás és  kommunikációs tréning.
Az óvodai ének – zenei nevelés sajátosságairól, valamint a magyar dalok felhasználásáról tartott előadást Horváth Erzsébet szintén  pécsi előadó.
Csütörtökön dr. Török Ildikó soproni előadó a kétnyelvűség problematikájáról tartott előadást, ami hozzászólásokkal, véleménnyilvánításokkal végződött. Megvitattuk az itteni tapasztalatokat, ahol mi óvónők elmondtuk, hogyan folyik a kétnyelvű oktatás az óvódákban. Van néhány kétnyelvű tagozat, ahol két óvónő dolgozik, egyik magyar,  a másik szerb nyelven. A gyerekek óvónőhöz és bábúkhoz is kötik az nyelvet.  Az előadó dr. Török Ildikó megerősített bennünket abban, hogy alkalmazott módszereinkkel jó úton járunk. Sok hasznos tanácsot kaptunk tőle, melyet ezután még magabiztosabban alakalmazunk munkákban.
A továbbiakban Józsa Éva soproni előadó a drámapedagógiáról beszélt, majd eztután dr. Török Ildikó szólt ”A gyermek első tíz éve” című témájában, arról hogy a család nyelvi kultúrája is a befolyásolja a nyelvtanulást. Később „Az óvóda feladata az iskola szempontjából”, Tóth Mariann szakvéleményezését hallgattuk meg. Részletesen megismertetett bennünket a különböző pedagógiai elméletekkel, mint a Waldorf, Fecinet, Monntessori programokkal.
Ezen kívül ”Az alkotás és befogadás egy lehetséges modelljéről az óvódában” címmel tartott beszámolót, ami nagyon érdekes és sokrétű volt.
Az előadásokon kívül kitűnően meg voltak szervezve a kísérő rendezvények is, ahol alkalom adódott ismerkedésre, barátkozásokra és eszmecserékre. A szórakozás is jelen volt a mindennapi továbbképzés után, ahol lehetett lazítani és ismerkedni ezzel a gyönyörű várossal. Társasest is volt szervezve, ezen kívül sörest, valamint a Városi Könyvtárban a Csáth kör kimagasló előadása nyújtott kitűnő szórakozást a résztvevőknek. Bográcsos vacsorával zárult a heti munka, ahol mindenki szívesen énekelt, viccelődött, a kitünő hangulatban. A közös reggeli énekléseken tanult dalok felelevenítésére is sor került, ami csak tetézte a jókedvet.
Az egész programra a Belgrád, Idvor, Aracsra való kirándulás tette fel a koronát. Azt hiszem senki sem ment csalódottan haza  az egyhetes Nyári Akadémiáról, mert rengeteget tanultunk. Az eddigi Akadémiák legsikeresebbike volt az idei. Akik nem vettek részt rajta nagyon sokat veszítettek.
Remélem fel tudtam csigázni kolléganőim érdeklődését, és jövőre sokkal többen fogják szabadidejük egy részét a Nyári Akadémián tölteni.

 Összeállította:

Szemű Melinda 
Óvónő