Nyári Akadémia 2003 – Óvónők szakcsoport

Az idén nyáron, személy szerint nekem másodszor volt szerencsém részt venni a magyar ajkú pedagógusok részére rendezett – Nyári Akadémián. Ez az ötnapos továbbképzés, melyet a: budapesti Oktatási Minisztérium  és Szabadka Önkormányzata támogatásával az Észak-bácskai Magyar Pedagógusok Egyesülete szervezett, rendkívül sok kellemes meglepetést tartogatott a számomra.
A kisebb nyaralással felérő rendezvényhez a szabadkai Diákotthon nyújtott teljes ellátást, míg az előadások a Gimnáziumban folytak. Kiváló hazai és külföldi előadók főiskolai és egyetemi tanárok gyarapították az óvónők tudását. Felfrissítették, kibővítették eddigi tudásunkat, mindig helyet hagyva a tapasztalatszerzésnek, így megteremtve a kellemes baráti légkört.
A pedagógia manapság (hazánkban) sajnos nem túl megbecsült és jövedelmező szakma, ezért sokan nem tisztelik sem a szakmát, sem a pedagógusokat. Ezért is volt külön öröm számomra, hogy megtapasztalhattam,  végre vannak akik fontosnak tartják, sőt törődnek azzal, hogy az ifjú nemzedék nevelése magas  szinten folyjon.
Középkorú óvónőként számomra fontos, hogy a munkahelyemen és a továbbképzésen is nyugodt, baráti légkör uralkodjon. Azt hiszem ez már azzal is biztosított volt, hogy hasonló gondolkodású emberek között lehettem. Ez felszabadult légkört teremtett az öt nap alatt. Mindenkivel volt közös témám, és végre komolyan átélhettem hivatásom fontosságát.
A széleskörű előadások sokszínűsége teljesen elterelte a figyelmem arról,  milyen sűrű is a heti programunk, és hogy valójában nagyon komoly munkáról van szó. Hiszem a pedagógus munkája nem ér véget az iskola, óvoda kijárati küszöbén, sőt …
Rendkívül tetszett, hogy az előadó szakemberek valóban értették és átélték a dolgokat, és hogy a száraz beszédek helyett példákkal és személyes tapasztalatokkal alátámasztott hasznos előadásokat hallgathattam. Könnyelműség lenne részemről ha most nem említeném meg e kiváló előadókat, mint Dr. Komlósi Ákos, Andrek Andrea, Prof. Dr. Lengyel Zsolt, Tóth Mariann, Eperjessy Barnáné (Irén), Tolna Ilona.
Kollégáimmal korhatárra való tekintet nélkül vehettünk részt a programokon, amelyek  mindenkinek tudtak valami újat, érdekeset nyújtani. Az előadások témakörei számunkra természetesen nem voltak teljesen újak, de a pedagógiai, pszichológiai és nyelvi témák információból és ötletességből kiapadhatatlanok. Hallhattunk a magzati lét üzeneteiről, az írott nyelv elsajátításának spontán szakaszairól az óvodáskor alatt, a kompetencia fejlődéséről, alternatív pedagógiákról (Steiner, Freinet, Montessouri) és a megújuló óvodáról.
Fontos körülmény volt az is, hogy nem az otthoni, megszokott környezetben folytak az előadások. Így az egyéb  kötelezettségtől mentesen csak a tudásszerzésre koncentrálhattunk. Ezáltal  egy kis időre kikapcsolódhattunk a szürke mindennapokból.
Ez nekünk óvónőknek, pedagógusoknak nagyon kellemes nyári lelki-szellemi felfrissülést jelentett.
Sok-sok új ötlettel, ismerettel feltöltődve, kipihenten kezdjük az új tanévet.


Gál Etelka
óvónő